Merhaba Ahşap tabelamızı yapmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. 
     Kağıda çizerek kesmiş olduğumuz kalp figürünü panoya yerleştirerek astar boya ile boyamıştık. Astar boya ile boyadığımız kalp figürümüzü, ben mavi ile renklendiriyorum siz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Kalbimizi boyadıktan sonra Kalp üzerine yerleştirmek için A & S harflerini de kağıt üzerine çizerek kesiyorum ( siz yine istediğiniz harfleri kesebilirsiniz), şimdi & işareti kalbimizin ortasına gelecek şekilde harfleri de soldan sağa çapraz olacak şekilde yerleştirerek boyuyoruz. 
     Resimleri aşağıya ekliyorum görerek daha iyi anlayacaksınız.

el-işi-tabela el-işi-tabela

el-işi-tabela el-işi-tabela

       Harflerimizi de boyadıktan sonra boyamız tam olarak kurumadan eskitme çalışması yapacağız. Tabelanızı eskitme yapmadan da kullanabilirsiniz. Bilgi vermek amaçlı uygulama şeklini ve çalışmamızın son halini önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım. İyi Günler. 

Tabela Trend Ahşap Tabela. 
Flickr Gallery


           ABDde üretilen ilk transparan otomobil olan “Pontiac Deluxe 6”.General Motors’un kimya firması Rohm & Haas ile ortaklaşa geliştirdiği pleksiglas kaplı otomobilin, RM Müzayede’nin açık artırmasında 275 bin ila 475 bin dolar (770 bin TL) arası fiyata alıcı bulması bekleniyor.

  

         General Motors’un kimya firması Rohm & Haas ile ortaklaşa geliştirdiği pleksiglas kaplı otomobilin, RM Müzayede’nin açık artırmasında 275 bin ila 475 bin dolar (770 bin TL) arası fiyata alıcı bulması bekleniyor. San Francisco’da 1930-1940 yıllarını kapsayan Dünya Fuarı için hazırlanan 2 ‘transparan’ otomobilden biri olan otomobil, Smithsonian Müzesi’nde 1947’ye kadar sergilendi, iki kez el değiştirdi. 1980’lerin başından bu yana ilk kez satışa çıkarılan otomobilin sadece 138 kilometre yol yaptığı belirtiliyor.

el-işi-tabela el-işi-tabela

Tabela Trend Ahşap Tabela. 

Flickr Gallery
Merhaba
      Ahşap tabela yapımımıza devam ediyoruz. İlk bölümde ahşap panelimizi hazırlamıştık. Bugün ahşap boyama ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Biraz beceri, ilgi ve sabırla birbirinden güzel ve kullanışlı bir çok obje ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece hem yaratıcılığınızı geliştirmiş hem de günün stresinden arınmış olursunuz. Ahşap üzerine attığınız her fırça darbesinde deşarj olup kendinizden bir şeyler kattığınızda bu işin ne kadar eğlenceli ve rahatlatıcı olduğunu göreceksiniz.

       Ahşap her zaman güzel görünmeyebilir fakat yüzeyleri çeşitli boyalarla renklendirilirse ahşabın asıl güzelliği o zaman ortaya çıkar. Bu nedenle ahşap hem estetik görünüş amacıyla, hem de neme, toza, havanın bozucu etkilerine, güneşteki U.V. ışınlarına karşı mutlaka boyanmalı ve verniklenmelidir. Ahşap mobilyaların yüzeyleri yalnızca naturel(renksiz)verniklerle örtüldüğünde ahşabın damar ve desenleri ortaya çıkar ve derinliğine bir görüntü kazanır. Ahşap mobilya üretiminde genellikle verniklenmeden önce uygun boyalarla boyanır. Ahşap tabela yapımında ise ahşabın dokusunu korumak amacıyla pinoteks ahşap koruyucu boya tercih etmekteyiz, pioteksten kısaca bahsedelim.

       Ahşap Koruyucular (Renklendiriciler). Halk arasında Pinoteks olarak bilinir. Bunlar renksiz olduğu gibi farklı renklerde de olabilir. Ahşabı küf, mantar ve ahşap kurtlarına karşı korurlar. Kullanıma hazırdır. Yani içerisine herhangi bir inceltici katılmaz. Ham ahşap yüzeyi temizlendikten sonra bir sünger veya beyaz kıllı fırça ile bir kat sürülür ve kurumadan bir bez yardımı ile yüzeyi silinir. 

      Hazırlamış olduğumuz ahşap panelimizi ceviz pinoteks ile boyuyoruz. Resimleri aşağıya ekliyorum.

el-işi-tabela el-işi-tabela

         Evet. fotoğraflarda gördüğünüz üzere ahşabımızı renklendirdik, ikinci resimde gördüğüz beyaz boya su bazlı akrilik esaslı ahşap boyası. Hobi el işlerinde ve ahşap boyama sanatında kullanılan bu boyalardır. Su ile inceltilirler. Ahşabın ömrünün uzun olması için önce su bazlı renksiz ahşap kuruyucu sürülür. Bunun üzerine istenilen renkte boya uygulaması yapılır. Ahşabımızın orta kısmına kalp figürü boyayacağız.

el-işi-tabela el-işi-tabela

Kağıt üzerine kalbimizi çizdikten sonra makas yada falçata ile keserek şablonumuzu oluşturuyoruz , sonrasında ahşap üzerinde yerleşimimizi yaparak boyama işlemimizi tamamlıyoruz. Yazımızın sonraki bölümünde kalbimizi renklendirerek ahşap tabela yapımımıza devam edeceğiz.

Tabela Trend Ahşap Tabela. 
Reklam
el-işi-tabela el-işi-tabela

         Bir çok şekilde ahşap tabela üretimi yapmaktayız. Burada en basit şekli ile bir kaç malzeme kullanarak kendi ahşap tabelanızı nasıl yapabileceğinizi anlatıcaz. Öncelikle bir kaç parça ahşap işimizi görcektir. Resimleri incelerseniz basit şekli ile ahşap panelin birleştirilme şeklini göreceksiniz.

el-işi-tabela el-işi-tabela

           Bu aşamadan sonra ahşap tabelamızın yapımına devam etmek için boya, sünger, fırça ve şablon oluşturmak için kağıt ve falçata yeterli olucaktır. Ahşap boyamak için kullanabileceğiniz boya ile ilgili bilgiyi yazımızın devamında paylaşacağız.
Tabela Trend AhşapTabela.

Reklam
20
EKİM
Yazar: TabelaTrend Yorumlar: 5

Etiketler: Tabela sistemleri, Tabela.
tabela-sistemleri
Tabela Sistemleri

      Tabela sistemleri, tanıtım sektöründe kullanım alanlarına sahip olduğu gibi, yol gösterme, yönlendirme, bilgi verme gibi amaçlar için de kullanılmaktadır. Günümüzde birçok farklı çeşidi bulunan tabela sistemlerine her yerde rastlamaktayız. Bu yazımızda tabela sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

       Özellikle işletme sahipleri tabela sistemlerini, işletmelerini daha fazla kitleye duyurmak, tanıtmak, müşteri çekmek amacı ile kullanmaktadır. Daha fazla dikkat çekmek için yaratıcı ve farklı modeller tercih edilmeye çalışılmaktadır. Özellikle dış mekanlarda kullanılan tabelalarda farklı modeller tercih etmek son derece önemlidir. İşletme sahipleri, dış mekanlara yaptırdıkları tabelalar ile insanlara mekanlarını merak ettirmeli ve onları mekanlarına çekebilmelidir. İç mekanlarda tercih edilen tabelaların ise, insanlara son derece kolay yönlendirmeler ve bilgilendirmeler sağlıyor olması gerekmektedir. Otel, hastane, alışveriş merkezleri gibi yerlerde kullanılan iç mekan tabelaları insanlara gidecekleri yerler hakkında bilgi vererek zaman kayıplarını ortadan kaldırmaktadır.
      
        Tabela sistemlerinin temel özelliği bilgi vermektir. Her tabela çeşidi farklı teknik özellikleri ve modelleri ile farklı zevk ve bütçelere hitap edebilmektedir. Kullanıcının zevk ve isteklerine uygun tasarlanan tabela sistemleri çeşitlerinin başlıcaları; ışıklı tabela, ışıksız tabela, cephe ve çatı tabelaları, led tabela, kutu tabela, neon tabela ve totem tabeladır. En sık tercih edilen bu tabela sistemlerinin dışında geri kalan tabela çeşitleri ise; pleksi tabela, yönlendirme tabelası, kayan yazı tabela, grafik ekran tabela, pleksi kutu harf tabela, krom harf tabela, eczane tabelası ve vinil germe tabeladır. Saydığımız bu tabela çeşitlerinin özellikleri ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları diğer yazılarımızda detaylı şekilde bulunmaktadır.

       Ticari sektörlerde tabelasız herhangi bir şirket ya da kamu kurumları görmek imkansızdır. Tabela sistemleri günümüzde insanların hafızalarında yer edinebilmek için tercih edilecek en önemli sistemlerden biridir. Ancak tercih ederken tabela yapımındaki işçiliğe ve kullanılan malzemeye son derece dikkat edilmelidir. Tabela yapımı son derece profesyonellik ve kalite isteyen bir iş olduğu için, işinde ehil, kaliteli firmalar tercih edilmelidir. Bu sayede işletmeler müşterilerine daha gösterişli ve çekici tanıtımlar yaparak iş potansiyellerini hissedilir miktarda arttırabilirler.

 

14
NİSAN
Yazar: TabelaTrend Yorumlar: 5

Etiketler: Tabela Tarihi, Tabela, El Sanaltarı
el-işi-tabela

Ticaretin, küçük yerleşim birimlerinde gelişip, isim yapmaya ve markalaşmaya başladığı zamanlarda, sanayi devrimleri ve dünya çapında ticari yaşamların ortaya çıkması ilk tabelaların oluşumunu sağlamıştır.

Firmaların, kendilerini, hem ticari piyasada, hem tüketicileri arasında, tanınmasını sağlamak amacıyla işletmelerine verdikleri isimleri, cam, metal, plastik, ahşap ve buna benzer düz satıhlı yüzeylere yazarak, işletmelerin üstüne, girişine ve görünür noktalara astıkları materyallere genel anlamda tabela denir.

Eskiden tabelacılık tamamıyla bir sanatçılık gerektirirdi, fırça tutmasını bilmek, lastik toplu oklavayı kullanabilmek, hafızanızda birçok font ve karakteri saklayabilmek, yıllarca bu işin tozunu yutmak, sonra bunları önünüze koyduğunuz materyal üzerine, boya ile uygulayabilmek gerekirdi. Kısacası tabelacılık, bir el sanatıydı.

Bildiğiniz üzere, birçok el sanatı yok olmakla kalmamış, unutulmuştur, bunlar sadece anılarda kalmıştır, tarihte çok önemli olan el sanatları, artık kimse tarafından bilinmemekte, hatırlanmamaktadır.

Kaybolan el sanatları ve mesleklerin tersine, tabelacılık, yaşayan el sanatlarından bir tanesidir. Bunun sebebi, insanların ticari bir yaşamı, yaşamak zorunda oluşudur ve ticari yaşamın içerisinde tabela, ilkler arasında yer almaktadır. Üstelik bunun farkında olan teknoloji, bu sanat üzerinde yoğun bir şekilde çalışmış, geliştirmiş ve artık günümüzde inanılması çok güç, birçok makine, donanım ve hızlı üretim gerçekleştirebilecek yeniliklere imza atmıştır. Durum böyleyken bile, tabelacıyım diyen bir insanın, mutlaka el becerisine sahip olması gerekmektedir.

Günümüzde tabela, üretimi konusunda, ürün yelpazesi olarak çok genişlemiş ve öylesine çeşitlilik kazanmıştır ki, şu malzemeden yapılır dediğim zaman, hayır, şu malzemeden de yapılır diyeceğinizi duyar gibiyim. O yüzden, ben genel anlamda nelerden yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Metal, ahşap, cam, sert plastik, tabelanın ana malzemelerini oluşturan maddelerdir. Bunları tek başlarına kullanabileceğimiz gibi, kombine bir şekilde de kullanabiliriz. Bu örneklerin birçoğunu, yollarda, caddelerde görmüş veya bizzat kendiniz de yapmış olabilirsiniz. 

Tabelalar bilindiği gibi, sürekli dışarıda ve dış hava şartlarına maruz kalan çalışmalardır. Kapalı alanlarda kullanılacak veya dış hava şartlarına maruz kalmayacak olan çalışmalarda, daha hassas malzemeler kullanılabilir fakat dışarıda kullanılacak bir tabelada, kesinlikle çok dayanıklı malzemeler, boyalar ve tabela ürünleri tercih edilmelidir.

Reklam
1
NİSAN
Yazar: TabelaTrend Yorumlar: 2

Etiketler: Dekota Harf, Forex görsel uygulama
içmekan-görsel-uygulama
forex dekota harf

Forex en yaygın kullanım alanları nelerdir?
Öncelikle iç mekan kullanım içindir  dış mekanda geçici olarak kullanılabilmektedir.  Uzun vadeli dış mekan kullanım için tavsiye etmiyoruz. Daha Çok , kurumsal satış sunumları, fuar tabelaları, üzerine uygulanan folyo baskı ile her türlü iç mekanda kullanım için idealdir. Ama, hayal gücünüzü kullanın - olasılıklar sonsuzdur!

Hangi boyutlarda alabilirim?

İstediğiniz boyutta olabilir! Biz tabela boyutuyla ilgili bir sınır koymuyoruz.  En büyük tek parça plaka 3 metre ye 2 metre dir ama biz istediğiniz ebatta büyük bir görsel uygulamayı da birden fazla paneli bir araya getirerek uygulayabilmekteyiz. Forex 3-5-8-10-15 ve 18 mm kalınlıkta tedarik edilebilmektedir.

Montaj nasıl yapılıyor?
Forex çok hafif olduğu için, kolayca çeşitli şekillerde monte edebilirsiniz. Çift taraflı bant kullanarak yada vidalayarak istediğiniz zemine uygulayabilirsiniz. Eğer tavana asmak istiyorsanız bize belirtmeniz yeterli asmanızı kolaylaştırmak için ürün üst kısmına  delik açabiliriz. 

Dijital baskılı forex uygulama süresi nedir?

Baskı çalışmanız hazır ise 24-48 saat içinde sevk için hazır olacaktır.

Adetli  veya  büyük sipariş istekleri genellikle 3-5, normal iş günü içinde hazırlanır.  

 

23
MART
Yazar: TabelaTrend Yorumlar: 5

Etiketler: Totem Tabela, Totem tabela fiyatları

Totem tabela

Bu tabelalar, genel anlamda çok büyük ve gösterişli tabelalardır, açık alanlarda, şehirlerarası yollarda, cadde kenarlarında, uzaktan görülebilecek yerlerde ama en çok petrol istasyonlarında ve outlet centerlarda ve iş merkezlerinde tercih edilmektedir. .Totemler, yine kendi içinde, ışıksız ve ışıklı totem olarak iki kısma ayrılmaktadır. Işıklı totem tabelalarda kullanılan boruların içinde, bir insanın rahatlıkla hareket edebileceğini düşünürseniz, bir totem tabelanın ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz. Günümüzde tabelacılar ve müşterileri arasında çok küçük ebatlarda yapılan yol ve kaldırım kenarı tabela çalışmalarına totem dense de, bu çok doğru bir isimlendirme değildir. Totemleri kendi içerisinde birkaç isimle isimlendirmek gerekirse, tek bacaklı totemler, çift bacaklı totemler, pilon totemler gibi bazı isimler verebiliriz. Bunlardan pilon totem ismini verdiğimiz tabela çalışmaları, genel olarak, yerden yukarıya tek gövde üzerinde yükselen, hepsi olmasa da, bir kısmı ışıklandırılan tabelalardır.

Flickr Gallery
Reklam